Görsellerde, kumlanma, aberasyon, odaklama hatası ve renk patlaması gibi görüntüye etki eden her tür hata minimumda olmalı yada giderilmiş olmalıdır.

Video görseller, durağanlarda olan gereksinimlere sahip olmakla birlikte eksik frame yada ses kayması gibi hatalarında olmaması gerekir.

Ses dosyalarında, arka plan gürültüsü, hayalet ses, düşük kalite sıkıştırma ayarlarından kaynaklı kusurlar minimum olmalı yada giderilmiş olmalıdır.

3D Stok ögelerinde, sunumda gösterilen her tür obje, kaplama vs satışa konulan dosyada bulunmalı, ayrıca, poligon-normal face düzenlemelerı doğru olmalıdır.

Vector dosyalarında, EPS10 formatı kullanılmalı ve genel vector taleplerine uyulmalıdır.vector konusu kendıne has pek çok kural barındırdığından bunları ayrıca ele alacağız.

ürün/eser tamamen size ait olmalı, yabancı parça yada öge varsa bunların ticari kullanım lisansı alınmış olmalı.

Model ve sahiplik izin belgeleri istenen durumlarda, model olarak kullanılmış kimselerden yada eserde kullanılmış ögelerin sahiplerinden alınmış izinler sunulmalıdır.bu konu daha sonra ayrıca bir makale altında incelenecektir.

Üyelik bilgileriniz gerçeği yansıtmalı. Kimi durumlarda sizden kimlik doğrulaması için istenecek pasaport yada kimlik gibi evraklarda görünen asıl bilgiler olmalı.

Kesinlikle kopya, çalıntı öge yüklemek yasaktır. Bu kural eserin tamamının yada bir kısmının çalıntı olmasına bakılmaksınız gözetilir ve gereğinde ban ile cezalandırılır.

Spam yapar gibi aynı eseri biraz değiştirip göndermek yasaktır. Bu konuda sitelerin hassasiyetleri benzer 3-9 varyosyana kadardır. Sitenin koyduğu bu limitlerden fazla sayıdaki benzer görseller editör onayından geçemeyecektir.

Rencide edici, aşağılayıcı, pornografik vb. gibi evrensel olarak hoş görülmeyen durumlar stok sistemleri içinde geçerlidir.

Telif hakkı sakli her tür eserin kullanımı yasaktır. bunlara logolar, filmlerden ses efetkleri, fontlar gibi her çeşit içerik dahildir.

Telif haklarını sattığınız yada başka biri adına ürettiğiniz ve telif hakklarına sahip olmadığınız eserleri satamazsınız.

Siteye özel yani exclusives satış yaptığınız ürünü başka sitelerde satamazsınız.exclusive antlaşması yaptığınızda bunun garantisini vermişsinizdir ve o eseri başka biryerde satamanız bu anlaşmaya ters düşecektir.

Fikri esinlenme, çalma noktasına gelmedikçe serbesttir. Örneğin ekoloji dostu pil fikrini dörüp beğebirseniz bunu kullanabilirsiniz. Fakat aynı tipte aynı renkte aynı düzenlemeye sahip ögelerle değil kendi tasarımlarınızla bunu yapmalısınız.

 

Stok sistemlerindeki genel kurallar kısaca bu şekilde.Akıldan çıkarmamakta ve uymakta yarar var...